Apple'ın Açık Kaynak Kodlu Programlama Dili "Pkl" Tanıtıldı!

Apple'ın Açık Kaynak Kodlu Programlama Dili "Pkl" Tanıtıldı!

Teknoloji devi Apple, son yaptığı duyuru ile Pkl isimli yeni açık kaynaklı programlama dilini tanıttı.

Yazılım 3 Ay Önce 976

Pkl, Apple'ın uzun yıllar boyunca kendi iç departmanlarında geliştirdiği ve kullandığı bir dil olarak biliniyor. Şimdiye kadar yalnızca şirket içinde kullanılan Pkl, büyük bir merak konusuydu. Ancak Apple, bu dilin herkese açık hale getirilmesine karar verdi. Şirket, Pkl'ye büyük bir güven duyuyor ve onu geleceğin dili olarak nitelendiriyor.

Pkl'nin Özellikleri

Çoğu programlama dilinin sıralı ve komut temelli olduğunu belirten Apple, Pkl ile bu anlayışı değiştirmeyi hedefliyor. JSON'a benzer bir anahtar-değer yapısını benimseyen Pkl, programcılara daha esnek ve hedef odaklı bir kodlama imkanı tanıyor. Kullanımı ve öğrenilmesi kolay olan Pkl, özellikle veri güvenliği ve gizliliğine büyük bir önem veriyor. Apple, Pkl'nin çok yönlü bir programlama dili olduğunu ve sınırlarının kullanıcıların yaratıcılığına bağlı olduğunu vurguluyor.

Pkl Editörü

Apple, Swift için özel olarak geliştirdiği XCode IDE'sine rağmen, Pkl için farklı bir editör sunuyor. XCode'dan farklı olarak, Pkl editörü hem Apple hem de Windows işletim sistemlerinde çalışabiliyor ve klasik programlama dilinin unsurlarını destekliyor. Editör, yazılan kodları YAML, JSON ve XML gibi farklı formatlara dönüştürebilme yeteneğine sahip. Apple, bu editör içinde geniş bir kütüphane de sağlıyor, böylece geliştiricilerin geniş bir kaynak havuzundan yararlanmalarını mümkün kılıyor.